Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar


Söndagen den 3:e Maj tävlade Ville i Lilla trollträffen, Han kämpade sig till en bronsmedalj! Grattis

 

Onsdagen den 25 Mars hade vi km i klubben!

det var 7 tävlande från barngruppen och ingen från vuxengruppen

vi hade en grupp med tjejer och en med killar!

resultatet blev enligt följande

 

Tjejgruppen

1:a Ingrid

2:a Marina

3:a Tilde

 

Killgruppen

 

1:a Kristoffer

2:a Elias

3:a Gabriel 

3:a Ville

 

Söndagen den 15 Mars var det dax för Lilla Trollträffen.

Vi hade tre tävlande, varav alla tog medalj


Gabriel tog silver, Lea och Kristoffer tog brons!

Grattis till er!

 

Sönadagen den 14 Dec vad det tävling i Lilla Edet, Elias var den enda tävlande från Uddevalla, han kämpade hårt för en bronsmedalj, och fick många varma applåder!

 

Lördagen den 22 November vad det Gog Cup i Stenungsund vi hade 5 tävlande från klubben, ville och Emil knep var sin medalj! Grattis

 

Onsdagen den 15 oktober hade vi KM!

Det var många tävlande, god stämning, och hemmabakade bullar!

Ett stort tack till alla som var med och tävlade, hjälpte till och stöttade!

 

Klass 1

 

1.

Felicia

2. Kira

3. Anwar

 

Klass 2

 

1. Lea

2. Jim

3. Adam, Wille och Elias

 

Klass3

 

1. Harald

2. Leo

3. Jonathan och Herman

 

Klass 4

 

1. Attila

2. Wlliam

3. Johan och Isak

 

 

Lördagen var det dax för Judits Pokal i Göteborg!

Vi hade tre tävlande från Uddevalla, 

Det var många matcher med kval, semifinal, och final.

Robin kämpade tappert, han orkade dock inte hela vägen, och gjorde totalt tre matcker

Lovisa fick gå i en klass med bara killar i, där mötte hon bland annat en grönbältare, Lovisa gjorde tre riktigt bra matcher.

Gabriel gick två matcher och tog hem ett brons!

 

Grattis!

 

Klubbmästerkap 7/5-14

 

Nu har vårens KM gått av stapel, det var många tävlande på plats vilket resulterade i sex klasser.

 

klass 1

Emil 1:a

Robin2:a

Kristoffer 3:a

 

Klass 2

Melissa 1:a

Lovisa 2:a 

Elona 3:a

 

Klass 3

Leo 1:a

Victor 2:a

Wille 3:a

 

Klass 4

Harald 1:a

Jonathan 2:a

Malte 3:a

Daniel 3:a

 

Klass 5

Emelie 1:a

Jenny 2:a

 

Klass 6

Viktor 1:a

William 2:a

 

Stort grattis till alla pristagare!

 

 

Lilla trollträffen 6/4-14

 

Vi har för andra helgen varit på tävling med våra gulbältare, denna gången komm vi hem med fem medaljer i olika valörer.

 

Emil och Kristoffer tog guld

Robin tog silver

Malte och Isak tog brons

 

ett stort grattis till er!

 

GO- cup 29/3-14

 

Vi har varit i Stenungsund på gul, orange tävling vi hade fyra tävlande varav alla tog medalj.

 

Emil tog guld i U11 -27,2 kg

Kristoffer tog brons i U11 -29,8 kg

Robin tog brons i U11 - 34,8 kg

Nils tog brons i P15 - 60 kg

 

Ett stort tack till alla judokor och föräldrar som var med på tävlingen!

 

 

Trollträffen 30/1-1/12 2013

 

Vi har också varit iväg på Trollträffen i Trollhättan vi hade tre tävlande som alla gjorde bra ifrån sig. 

 

Lördagen:

Emelie var först ut att tävla, hennes viktklass hade slagits ihop med viktklassen över, vilket resulterade i att det var fyra tävlande i klassen, där Emelie var klart lättast. Hon gick två matcher som var mycket spännande och jämna, där hon föll på mållinjen, tredje matchen vann den andra tjejen och Emelie slutade på en 4:e placering.

 

Söndagen

Först ut på Söndagent Haralds tur ut, det var 6 tävlande i Haralds viktklass, Första Matchen vann Harald på vo, andra matchen var mycke tuff, Harald tapade luften och fick klappa av. Harald gick vidare till semefinal där han kämpade länge och väl, tillslut van den andra killen och Harald hamnade på en tredejplacering

 

Sist ut var Leo, det var 8 tävlande i Leos Grupp och leo fick gå tre matcher, första matchen var över på några få sekunder, och den andra kille vann. Leo taggade upp iför nästa match, och hade nu bytt ut sin coach till en yngre förmåga, vilket resulterade i en vinst!!! Leos sista match var riktigt spännande, vi konstaterade efteråt att det kan ha varit den bästa matchen vi sätt! dock van den andra killen och Leo gick hem oplacerad denn gången

 

Dm 2013-11-16

Det har varit Dm i Lysekil vi hade 7 tävlande från Uddevalla Judoklubb, klubben tog många medaljer samt en pokal för snabbaste kast!

 

Leo, Harald, Oliver och Emil tog guld.

Huslen och Ibrahim tog silver

Oscar tog brons

Jonathan kom på 4:e plats

Leo van pokal för snabbaste ipon (2sek)

 

Tack för deltagandet

 

KM 2013- 11-06

 Vi har haft KM i udddevalla judoklubb, det var 6 klasser som tävlade!

Klass 1

1. Adam

2. Robin

3. Martina

3. Kristoffer

 

Klass 2

 

1. Viktor

2. Emma

2. Oscar

 

Klass 3

 

1. Isak

2. Leo

3. Emil

 

Klass 4

1. Harald

2. Jonathan

3. Oliver

 

Klass 5 

1. William

2. Huslen

3. Ibrahim

 

Klass 6 

 

1. Viktor

2. Andreas 

3. Isak

 

Ett stort tack till alla tävlande och funktionärer!

 

Tränarna 

 

Resultat från Judodraget i Färgelanda 12 maj

Pojkar U11

 

Klass 1

 

  1. Elias Andersson, Vänersborgs JK
  2. Elmo Rebic, Mariestads JK
  3. Nicke Hylander, Trollhättans JK

 

Klass 2

 

  1. Ludwig Haiber, Lidköpings Budo
  2. Oliwer Åkvist, Fighters Source Judo
  3. John Joelsson, Landvetter JK

 

Klass 3

 

  1. Felix Björklund, Borås JK
  2. Viktor Green, Landvetter
  3. Leo Forshufvud, Uddevalla JK

 

Klass 4

 

  1. Gustav Pölder, Landvetter JK
  2. Oskar Danielsson, Göteborgs JK
  3. Gustaf Björklund, Borås JK

 

Klass 5

 

  1. Adnan Zasella, Trollhättans JK
  2. Rasmus Jacobsson, Göteborgs JK
  3. Hugo Gustavsson, Landvetter JK

 

Klass 6

 

  1. William Arvidsson, Göteborgs JK
  2. Christoffer Dahlin, Arvika JK
  3. Erik Widekärr, Färgelanda JK

 

Klass 7

 

  1. Lukas Rosvall, Lidköpings Budo
  2. Samuel Ulonska, Göteborgs JK
  3. Karl Sundström, Stenungsunds JK

 

 

Flickor U11

 

Klass 1

 

  1. Julia Taube, Stenungsunds JK
  2. Tess Wimmerstedt, Trollhättans JK
  3. Rosalie Kivilompolo, Vänersborgs JK

 

Klass 2

 

  1. Tindra Wester, Landvetter JK
  2. Linnea Udiljak, Fighters Source Judo
  3. Hanna Nordberg, Vänersborgs JK

 

Klass 3

 

  1. Linnea Persson, Trollhättans JK
  2. Saga Andersson, Fighters Source Judo
  3. Sara Ingebritsen, Vänersborgs JK

 

Klass 4

 

  1. Wilma Brag/Bohlin, Trollhättans JK
  2. Frida Tranälv, Landvetter JK
  3. Thea Forser, Färgelanda JK

 

Klass 5

 

  1. Rebecca Månsson, Arvika JK
  2. Olivia Einarsson, Trollhättans JK
  3. Sandra Fallqvist, Uddevalla JK

 

Pojkar U13

 

Klass 1

 

  1. Alexander Dahlin, Arvika JK
  2. Oliver Udiljak, Fighters Source Judo
  3. Tim Karlsson, IKVM

 

Klass 2

 

  1. Kevin Janson, Landvetter JK
  2. Kristoffer Backlund, IKVM
  3. Harald Forshufvud, Uddevalla JK

 

 

Klass 3

 

  1. Erik Nicodemi, Sotenäs JK
  2. Raymond Nangendo, Färgelanda JK
  3. Viktor Jansson, Landvetter JK

 

Klass 4

 

  1. Alexander Christensson, Hunnebo Judo
  2. William Wester, Landvetter JK
  3. Urim Gacaferi, Mariestads JK

 

Klass 5

 

  1. August Baronowsky, Fighters Source Judo
  2. Markus Niclason, Hunnebo Judo
  3. Oskar Jeppsson, Uddevalla JK

 

 

Flickor U13

 

Klass 1

 

  1. Ellen Sörensson, Sotenäs JK
  2. Lydia Harris, Stenungsunds JK

 

Klass 2

 

  1. Felicia Söder, Trollhättans JK
  2. Emilia Larsson, Trollhättans JK
  3. Hanna Åslund, Alingsås JK

 

Klass 3

 

  1. Gabriella Basmaji, Trollhättans JK
  2. Julia Nyqvist, Uddevalla JK

 

 

Pojkar U15

 

-40 kg

 

  1. Rasmus Sandblom, Trollhättans JK
  2. Isak Andersson, Färgelanda JK

 

 

 

-50 kg

 

  1. Marlon Salojensaari, Trollhättans JK
  2. August Baronowsky, Fighters Source Judo
  3. Jakob Hajum, Färgelanda JK

 

-66 kg

 

  1. Jakob Eriksson, Skara JK
  2. Masud Qari Zada, Mariestads K
  3. Simon Andersson, Färgelanda JK

 

+66 kg

 

  1. Jakob Eriksson, Skara JK
  2. Axl Svedlund Selander, Gullmarens JK

 

Pojkar U15/U17

 

-55 kg

 

  1. Oskar Filipsson, Stenungsunds JK
  2. Lucas Thorné, Gullmarens JK
  3. Arvid Ström, Gullmarens JK

 

Pojkar U17

 

-60 kg

 

  1. Samuel Òmarsson, Hunnebo Judo
  2. Edvin Cedervall, Trollhättans JK
  3. Samuel Baronowsky, Fighters Source Judo

 

+81 kg

 

  1. Alexander Nordén, Gullmarens JK
  2. Max Svedlund Selander, Gullmarens JK

 

DU20/Dam

 

-52 kg

 

  1. Nathalie Mårtensson, Vänersborgs JK
  2. Matharin Radabud, Sotenäs JK

 

 

 

Pojkar U17/Herr

 

-66 kg

 

  1. Alexander Maatoug, Trollhättans JK
  2. Bjarne Karlsson, Sotenäs JK
  3. Kim Jacobsson, Stenungsunds JK

 

Herrar

 

-73 kg

 

  1. Daniel Detterberg, Alingsås JK
  2. Jon Pettersson, Alingsås JK
  3. Alexander Maatoug, Trollhättans JK

 

-81 kg

 

  1. Patrik Johansson, Trollhättans JK
  2. Magnus Andersson, Arvika JK
  3. Russell Adams, Arvika JK

 

-90 kg

 

  1. Arne Ulfenstierna, Arvika JK
  2. Jens Gardelin, Göteborgs JK
  3. Josef Gotlén, Gullmarens JK

 

+100 kg

 

  1. Jan-Åke Wilhelmsson, Skara JK
  2. Johan Lindqvist, Vara JK
  3. Roger Kindström, Stenungsunds JK

 

 

_________________________________________________________________

 

 

Planerar in ett kommande klubbmästerskap under våren där alla i klubben är välkommna. Mer info längre fram / Josefine

ThordenLogotype_JPG

 

Postadress:
Uddevalla JK - Judo
C/O Andreas Jensen, Rosenvägen 14
45932 Ljungskile

Besöksadress:
Bravida Huset I 17 parken, Västgötav. 30
45134 Uddevalla

Kontakt:
Tel: +46 0706281051
E-post: This is a mailto link

Se all info